Till kassan
Svea Medicare Duschbart Sterilt Förband 6 x 7 cm 50 st

Svea Medicare Duschbart Sterilt Förband 6 x 7 cm 50 st

Finns i lager
199 kr
  • Duschbart, sterilt självhäftande förband
  • Skonsamt mot känslig hud
  • Högabsorberande kompress som inte fastnar i såret
Hämta ut dina recept här!
Det här är en medicinteknisk produkt.
Beskrivning

Ett duschbart, sterilt och självhäftande förband som ger ett vattentätt och tryggt skydd samt sitter bekvämt även på känslig hud. Den högabsorberande kompressen fastnar inte i såret och bidrar till en skonsam och hygienisk läkningsmiljö. Förbandet är tillverkat av en polyuretanfilm som fungerar som ett semipermeabelt membran vilket innebär att huden kan andas samtidigt som risken för maceration minskar. Den transparenta filmen släpper igenom fukt från huden men hindrar fukt, smuts, bakterier och virus från att tränga in utifrån.

Förbandet är enkelt att applicera och ta bort och lämpar sig för skärsår, skrapsår, mindre brännskador, måttligt vätskande sår och postoperativa sår. Det kan användas av både vuxna och barn och är helt fritt från latex.

Sårdynans storlek: 3 x 4 cm.

Produktfakta
Varumärke
EAN
7350105740268
Förpackningsstorlek
50 st
Jämförpris
3,98 kr/St
Bäst före
2030-06-25
Ursprungsland
Kina
Dosering & Användning

Användning: På mindre sår, skärsår, skrapsår, mindre brännsår och operationssår. Bruksanvisning: Rengör först såret och huden runt om där plåstret ska appliceras. Låthuden torka. Ta ut plåstret från skyddspåsen, avlägsna skyddspappret från plåstret medan kompressdelen appliceras över såret och tryck försiktigt runt kanten på klisterdelen för bästa vidhäftning. Förvaras torrt (mellan -5°C - +35°C), skyddas från direkt solljus.

Byt förbandet varje dag eller vid behov. För bästa vidhäftning, undvik att ta på klistersidan på filmen med fingrarna.

Innehåll
Material: Polyurethane (PU film), högabsorberande kompress, akrylhäfta, skyddspapper, Latexfri.
Köps ofta tillsammans
Produktrekommendationer
Något för dig?
Kontakta oss