Meny
Mina recept Mina fullmakter, barn och djur Mina läkemedelslistor Mitt högkostnadsskydd Rådgivning om läkemedel Frågor om receptuttag

Mitt konto

Vill du kolla din orderhistorik eller dina bevakningar?

Logga in
Till kassan
  • Medela Quick Clean rengöringspåsar för mikrovågsugn 5-pack
  • Medela Quick Clean rengöringspåsar för mikrovågsugn 5-pack
  • Medela Quick Clean rengöringspåsar för mikrovågsugn 5-pack
  • Medela Quick Clean rengöringspåsar för mikrovågsugn 5-pack
  • Medela Quick Clean rengöringspåsar för mikrovågsugn 5-pack
  • Medela Quick Clean rengöringspåsar för mikrovågsugn 5-pack
  • Medela Quick Clean rengöringspåsar för mikrovågsugn 5-pack

Medela Quick Clean rengöringspåsar för mikrovågsugn 5-pack

Finns i lager
169 kr
Hämta ut dina recept här!
Beskrivning
Medelas rengöringspåsar för mikrovågsugn är ett praktiskt sätt att sterilisera din pumpningsutrustning och dina amningstillbehör snabbt och säkert. När det gäller sterilisering av ditt barns amningsutrustning och amningstillbehör vill du inte ta några onödiga risker. Quick Clean™ rengöringspåsar för mikrovågsugn är en snabb lösning för sterilisering av bröstpumpsdelar och tillbehör, flaskor, nappar och koppar. De kan användas praktiskt taget överallt – du behöver bara en mikrovågsugn och rent vatten. Medelas rengöringspåsar för mikrovågsugn använder ånga för att döda baciller och vanliga bakterier snabbt och enkelt, på ett liknande sätt som en ångsterilisator eller flasksterilisator använder ånga för att desinficera bröstpumpsdelar och andra tillbehör. Varje rengöringspåse för kan användas upp till 20 gånger, vilket innebär att de är både ekonomiska och praktiska.
Produktfakta
Varumärke
EAN
7612367018036
Förpackningsstorlek
5 st
Dosering & Användning
Medelas rengöringspåsar för mikrovågsugn använder ånga för att döda baciller och vanliga bakterier snabbt och enkelt, på ett liknande sätt som en ångsterilisator eller flasksterilisator använder ånga för att desinficera bröstpumpsdelar och andra tillbehör. Precis som vid alla steriliseringsmetoder krävs det lite förberedelse – skölj föremålen som ska steriliseras med kallt, rent vatten och rengör sedan med varmt vatten med tvål och skölj därefter igen. Häll lite vatten i påsen, lägg i delarna och förslut påsen. Placera påsen i mikrovågsugnen och värm upp enligt anvisningarna i bruksanvisningen (minst tre minuter). När detta är klart, häll försiktigt ut vattnet, ta ut delarna ur påsen och torka med en ren trasa: fullständiga instruktioner finns på produktförpackningen.
Innehåll
Polypropylen
Lägsta pris senaste 30 dagarna: 135,20 kr
Riktigt bra grejer
  • MEDS Vätskeersättning Apelsin 20 st
    50%
    Vegan
    MEDS Vätskeersättning Apelsin 20 st
    12,50 kr 25 kr
  • MEDS Febertermometer
    34,50 kr 69 kr
  • MEDS Vätskeersättning Hallon 20 st
    Vegan
    MEDS Vätskeersättning Hallon 20 st
    25 kr
  • MEDS Vitt Vaselin 100 ml
    50%
    Vegan
    MEDS Vitt Vaselin 100 ml
    21 kr 42 kr
  • MEDS Multivitamin Brus Apelsin 20 st
    50%
    Vegan
    MEDS Multivitamin Brus Apelsin 20 st
    12,50 kr 25 kr
  • MEDS Hårsnoddar, tunna bruna
    9,50 kr 19 kr
  • MEDS Mygga & Fästing Spray 100 ml
    39,50 kr 79 kr