Till kassan
  • Resorb Original Päron 20 brustabletter
  • Resorb Original Päron 20 brustabletter
  • Resorb Original Päron 20 brustabletter
  • Resorb Original Päron 20 brustabletter

Resorb Original Päron 20 brustabletter

Betyg 4,8 av 5 stjärnor 4,8 (35)
Finns i lager
49 kr
  • Återställ vätskebalansen snabbt och gott
  • Elektrolyter för energi och återhämtning
  • Fräsch smak av päron
Hämta ut dina recept här!
Det här är ett kosttillskott. Rekommenderad daglig dos bör inte överskridas. Kosttillskott bör inte ersätta en varierad kost och en hälsosam livsstil. Förvaras utom räckhåll för små barn
Beskrivning

Resorb® Original vätskeersättning med päronsmak är en kolhydrat-elektrolytlösning för att tillföra kroppen vätska och salter. Kolhydrat-elektrolytlösningar förbättrar vattenupptaget vid fysisk aktivitet.

  • Vätskeersättning till vuxna och barn från 3 år
  • Brustabletter som löses snabbt i vatten
  • Uppfriskande päronsmak
  • 20 brustabletter per förpackning

Vätskeersättning kan vara en bra hjälp för att bibehålla vätskebalansen vid t.ex. träning, långa och aktiva dagar hemma eller på semestern.

Varje förpackning innehåller två rör à 10 brustabletter med uppfriskande päronsmak. Rekommenderas till vuxna och barn från 3 år.

Produktfakta
Varumärke
EAN
8445290481368
Förpackningsstorlek
20 st
Jämförpris
2,45 kr/St
Bäst före
Dosering & Användning

Tillredning och dosering: Vuxna och barn från 11 år: 2 tabletter löses i 240 ml vatten, tas 2 gånger dagligen. Barn från 3 år: 1 tablett löses i 120 ml vatten, tas 2 gånger dagligen. Använd inte mineralvatten.

Rekommenderas till vuxna och barn från 3 år. Rekommenderad daglig dos bör ej överskridas. Kosttillskott bör inte användas som alternativ till en mångsidig och varierad kost och en hälsosam livsstil. Förvaras utom räckhåll för små barn och torrt i rumstemperatur. Färdig lösning kan förvaras i kylskåp och används inom 1 dygn.

Innehåll

Innehåll per 2 tabletter (% av DRI) / 4 tabletter (% av DRI):
Kolhydrater 6 g / 12 g
- varav sockerarter 5,8 g / 11,6 g
Natrium (mmol) 188 mg (8,2) / 376 mg (16)
Kalium (mmol) 188 mg (4,8) (9,5%) / 376 mg (9,6) (19%)
Klorid (mmol) 200 mg (5,6) (25%) / 400 mg (11) (50%)
Citrat 1,6 g / 3,2 g
Osmolalitet: 257 mOsm/kgH2O
DRI = Dagligt referensintag

Ingredienser: Druvsocker, syra (E330), natrium (natriumbikarbonat, natriumklorid), kalium (kaliumklorid), arom, sötningsmedel (E954).

Produktrecensioner
Produktomdömen och recensioner är viktiga verktyg för Meds i syfte att informera och inspirera våra kunder. Endast verifierade köpare kan skriva en recension. Det kan du läsa mer om i Meds recensionspolicy.
Betyg 4,8 av 5 stjärnor 4,8 Baserat på 35 recensioner
29
6
0
0
0
Klicka ovan för att filtrera
Ann
Betyg 4 av 5 stjärnor
Smakar bra och är uppfriskande
Ida
Betyg 5 av 5 stjärnor
Så god och så fräsch. Perfekt i sommarvärmen
Maja
Betyg 5 av 5 stjärnor
Fräsch päronsmak och lätt att dricka. Perfekt för extra vätskeersättning.
Annelie Carina Elisabeth
Betyg 4 av 5 stjärnor
Använder vid träning eller varmt väder.
Helena
Betyg 5 av 5 stjärnor
God smak
Maritha
Betyg 5 av 5 stjärnor
God smak gör gott😊bra med så stort utbud av olika smaker.
Monica
Betyg 4 av 5 stjärnor
God smak och fräschar upp. Man blir piggare
Agneta
Betyg 5 av 5 stjärnor
Bra att ta till en svettig sommardag, då man kanske druckit för lite vätska. Jag tar alltid med mig Resorb (oberoende av smaksättning) när jag reser till varmare breddgrader. Efter en dag i tropisk värme med sol och bad, ropar kroppen ofta efter denna produkt. Päron alternativt Fläder är mina favoritsmaksättare.
Eva
Betyg 5 av 5 stjärnor
Bra smak
Camilla
Betyg 5 av 5 stjärnor
Härlig smak o o ett måste att ha hemma speciellt vid Varma dagar eller om maginfluensan slår till , Rekomenderas Varmt
Katarina
Betyg 5 av 5 stjärnor
Smakar bra, kul med nya smaker
My
Betyg 5 av 5 stjärnor
Godaste smaken!
Anki
Betyg 5 av 5 stjärnor
God smak, bra pris
Susanne
Betyg 5 av 5 stjärnor
Godaste resorb!
Ebba
Betyg 5 av 5 stjärnor
väldigt god faktiskt
Lisa
Betyg 5 av 5 stjärnor
Toppen. Älskar att det kommit i päronsmak!
Matilda
Betyg 5 av 5 stjärnor
Bra smak, bra förpackning
Jacqueline
Betyg 5 av 5 stjärnor
Älskar den här smaken på resorb och kommer köpa dessa igen . Super bra att ha med sig väskan i sommar när solen skiner så man inte törstar ihjäl
Köps ofta tillsammans
Produktrekommendationer
Något för dig?
Kontakta oss