Till kassan
Vivani Mörk 85% EKO 80 g
Deal!
Eko
Vegan

Vivani Mörk 85% EKO 80 g

Betyg 4,5 av 5 stjärnor 4,5 (2)
Finns i lager
48 kr
Tid. lägsta pris 59 kr

Tidigare lägsta pris

Tidigare lägsta pris avser det lägsta priset de senaste 30 dagarna innan denna prissänkning.
  • Ingår i kampanjen: Upp till 30% inom Mat & Dryck
    Kampanj slutar 2026-10-18
    Hämta ut dina recept här!
    Beskrivning

    Ekologisk premiumchoklad med ren, intensiv smak. Denna högprocentiga mörka choklad från Vivani’s serie Edizione Grande imponerar med sin rena, eleganta smakprofil. Den tillverkas med finaste ekologiska kakao från Dominikanska republiken, vilket ger chokladen djupa, nyanserade aromer och en autentisk karaktär. Perfekt för chokladälskare som uppskattar kvalitet, tydlig kakaoton och minimalism i ingredienslistan.

    • Ekologisk
    • Hög kakaohalt
    • Kakaobönor från Santo Domingo, Dominikanska republiken
    • Intensiv men balanserad smak
    • Utan tillsatser, lecitin eller palmolja
    Produktfakta
    Varumärke
    EAN
    4044889005264
    Förpackningsstorlek
    80 g
    Jämförpris
    60 kr/100 G
    Bäst före
    Ursprungsland
    Tyskland
    Innehåll

    Näringsinnehåll per 100 g:
    Fett 53 g
    - varav mättat fett 33 g
    Kolhydrater 20 g
    - varav sockerarter 14 g
    Protein 10 g
    Salt <0,01 g

    Ingredienser: Kakaomassa*, kakaosmör*, rårörsocker*. Minst 85% kakaotorrsubstans/kakao. Kan innehålla spår av NÖTTER, MJÖLK och GLUTEN. *Från ekologiskt jordbruk.

    Produktrecensioner
    Produktomdömen och recensioner är viktiga verktyg för Meds i syfte att informera och inspirera våra kunder. Endast verifierade köpare kan skriva en recension. Det kan du läsa mer om i Meds recensionspolicy.
    Betyg 4,5 av 5 stjärnor 4,5 Baserat på 2 recensioner
    1
    1
    0
    0
    0
    Klicka ovan för att filtrera
    Mirella
    Betyg 5 av 5 stjärnor
    Mörk och ren choklad med kvalité i varje tugga utan att bli för bitter trots den höga kakaohalten! Perfekta portionsbitar att bryta av 1- 2 bitar till kaffet. Chokladen fungerar även utmärkt att baka med om du exempelvis skall göra keto choklad och mandelsmörsrutor.
    Maria Anna Elizabeth
    Betyg 4 av 5 stjärnor
    God smak och fin konsistens med ganska mjuk, rund smak. Detta är den sorts mörk choklad som jag, som har magbesvär till följd av sjukdom, tål bäst. Sannolikt pga bra kvalitet på ingredienserna.
    Köps ofta tillsammans
    Produktrekommendationer
    Något för dig?
    Kontakta oss