Till kassan
Elexir Pharma Maca med L-arginin 180 kapslar

Elexir Pharma Maca med L-arginin 180 kapslar

Betyg 4,7 av 5 stjärnor 4,7 (7)
Finns i lager
188 kr
  • Macaextrakt med L-arginin
  • För män och kvinnors libido
  • Bidrar till både lust, funktionsförmåga och uthållighet
Hämta ut dina recept här!
Det här är ett kosttillskott. Rekommenderad daglig dos bör inte överskridas. Kosttillskott bör inte ersätta en varierad kost och en hälsosam livsstil. Förvaras utom räckhåll för små barn
Beskrivning

Elexir Maca L-arginin är ett kosttillskott med maca, L-arginin, zink, magnesium och B-vitaminer. Maca är en rot som växer på hög höjd i peruanska Anderna ca 4000 m över havet och länge varit en viktig del av den lokala kosten i både Peru och Bolivia. Maca har visat sig bidra till mannens och kvinnans sexuella lust.

Produkten innehåller även magnesium, B6 och folsyra som bidrar till att minska trötthet och utmattning samt zink som bidrar till normala testosteronnivåer hos män. Vitamin B6 reglerar den hormonella aktiviteten hos både män och kvinnor. 

  • Macaextrakt och L-arginin
  • Bidrar till både sexlust hos både kvinnor och män
  • Magnesium bidrar till att minska trötthet och utmattning samt till normal energiomsättning och muskelfunktion
  • Zink bidrar till att bibehålla normala testosteronnivåer i blodet hos män
  • Vitamin B5 bidrar till normal mental prestationsförmåga och till att minska trötthet och utmattning
  • Vitamin B6 bidrar till att reglera hormonaktiviteten

Elexir Pharma uppdaterar successivt sin design. Under en övergångsperiod kan förpackningen därför variera mellan den äldre och den nya designen. Produktens innehåll och kvalitet är oförändrad.

Produktfakta
Varumärke
EAN
7350023030885
Förpackningsstorlek
180 st
Jämförpris
1,04 kr/St
Bäst före
2028-10-14
Dosering & Användning
Tag 3 kapslar dagligen i samband med måltid. Rekommenderad dos bör ej överskridas. Tänk på vikten av en varierad kost och en hälsosam livsstil.
Innehåll

Innehåll per 3 kapslar (% av DRI):
Macaextrakt 400 mg (*)
motsvarar 1800 mg torkad macarot
L-Arginin 200 mg (*)
Magnesium 125 mg (33%)
Zink 20 mg (200%)
Vitamin B6 1,4 mg (100%)
Pantotensyra 6 mg (100%)
Vitamin B2 1,4 mg (100%)
Biotin 50 µg (100%)
Folsyra 200 µg (100%)
*Dagligt referensintag ej fastställt

Ingredienser: Macaextrakt (Lepidium meyenii), förtjockningsmedel (mikrokristallin cellulosa, magnesiumsalter av veg. fettsyror), kapselskal (hydroxypropylmetylcellulosa), magnesium (magnesiumoxid), L-arginin, zink (zinksulfat), klumpförebyggande medel (trikalciumfosfat, kiseldioxid), färgämne (rödbetsrött), pantotensyra (kalcium-D-pantotenat), vitamin B6 (pyridoxinhydroklorid), vitamin B2 (riboflavin), folsyra (pteroylmonoglutaminsyra), biotin (D-biotin).

Produktrecensioner
Köps ofta tillsammans
Produktrekommendationer
Något för dig?
Kontakta oss