Till kassan
Thorne PolyResveratrol-SR 60 kapslar

Thorne PolyResveratrol-SR 60 kapslar

Produkten har utgått
Beskrivning
Resveratrol med fytosomer från Thorne. Det här är fyotnäring av mycket god kvalitet. Resveratrol är en flavonoidliknande molekyl som är det ämne i rött vin som många fortskare uppfattar som det med högst positiv hälsoeffekt, det finns bl a i vindruvor och blåbär. Pterostilben är en naturligt metylerad metabolit av resveratrol. Pterostilbene absorberas bättre än resveratroloch bryts inte lika lätt ned i levern.
Produktfakta
Varumärke
EAN
693749300014
Förpackningsstorlek
60 st
Jämförpris
12,65 kr/St
Ursprungsland
USA
Dosering & Användning
Tag 2 kapslar, 1-2 gånger dagligen. Används inte med annat grönt te samma dag, av gravida eller ammande, av barn under 18 år, på fastande mage. Rekommenderad dos bör ej överskridas. Tänk på vikten av en varierad kost och en hälsosam livsstil.
Innehåll

Innehåll per 2 kapslar:
Kurkuminfytosom (komplex av extrakt från Curcuma longa (rot) och fosfolipider från solros) 100 mg
Grönt te-fytosom * (komplex av extrakt från koffeinfri Camellia sinensis (blad) och fosfolipider från solros) 100 mg
Quercetinfytosom (komplex av extrakt från Sophora japonica (blomma) och fosfolipider från solros) 100 mg
Trans-pterostilben 100 mg
Trans-resveratrol 100 mg
L-leucin 56 mg
*Innehåller mindre än 800 mg EGCG.

Övriga ingredienser: Time-Sorb (hydroxipropylmetylcellulosa, kalciumlaurat och magnesiumcitrat), kapsel av hydroxipropylmetylcellulosa (från barrträd), kiseldioxid (fyllnadsmedel).

Produktrekommendationer
Något för dig?
Kontakta oss