Sodasan One Ocean Tvål Limited Edition 100 g
Beskrivning
Krämig ekologisk tvål för händer och kropp Sodasan One Ocean är en sammetslent skummande ekologisk tvål, tillverkad på traditionellt vis. Den naturliga doften i denna krämiga tvål har inspirerats av havets kraft och skönhet. För mild handtvätt och kroppsvård. Innehåller fuktgivande sheasmör. En ekologisk kvalitétstvål som varar länge.
- VEGAN 100 % naturligt innehåll och 95 % ekologiskt odlat
- Inga syntetiska färgämnen, konserveringsmedel eller dofter
- Inga petrokemikalier eller genmanipulerade ingredienser
Ekologisk tvål certifierad av: Natural Cosmetics Standard – Organic Quality
Produktfakta
Varumärke
EAN
4019886190206
Förpackningsstorlek
100 g
Dosering & Användning
Använd till handtvätt och som duschtvål för hela kroppen. Placera tvålen i en tvålkopp så att den får möjlighet att torka upp mellan varven. Då håller den sig fin till sista lövtunna biten.
Innehåll
INCI: Sodium Palmate*, Sodium Palm Kernelate*, Aqua, Elaeis Guineensis Kernel Oil*, Glycerin*, Citric Acid, Butyrospermum Parkii Butter*, Sodium Chloride, Parfum, Linalool**, Benzyl salicylate**, Sodium Hydroxide, Limonene**, Citronellol**.
100 % av alla ingredienserna är av naturligt ursprung.
*95 % av ingredienserna av jordbruksursprung kommer från kontrollerad ekologisk odling.