MultiCollagen Plus från Re-fresh Superfood innehåller 5 typer av kollagen samt OptiMSM® och Kondroitin.
MultiCollagen är fullvärdigt och innehåller alla essentiella aminosyror. Det är dessutom lättupptagligt tack vare sin hydrolyserade peptidform, vilket innebär att det redan är uppdelat i kortare kedjor av aminosyror. Kollagen hittas i stora delar av kroppen då det är bindvävens huvudsakliga protein. Kollagen är alltså en viktig del i ligament och ledbrosk. Hydrolyserat kollagen ger flexibilitet, styrka och stöd till bindväv, ligament, senor och ben.
Kondroitin är ett ämne som finns naturligt i både bindväv och brosk. Kondroitin bidrar till att stödja rörligheten i leder samt hjälper till att hålla lederna smidiga.
OptiMSM® är rent och organiskt svavel. MSM är en förkortning för metylsulfonylmetan vilket är viktigt för skapandet av kollagen samt korrekt bildning av brosk och benvävnad. OptiMSM® är patenterad och det enda MSM-kosttillskott som är så rent att det är klassats som livsmedel (GRAS) i USA.
Kapseln är gjord av gelatin (från nöt) som är ett förstadie till collagen. En kapsel av gelatin kan kroppen lätt smälta och därmed enkelt tillgodogöra sig innehållet.
Innehåll per 2 kapslar (DRI%):
Multi Collagen 902 mg (*)
Opti-MSM 50 mg (*)
Kondroitin 60 mg (*)
*Rekommenderat dagligt intag ej fastställt
Ingredienser: Hydrolyserat kollagen typ 1, 2, 3, 5, 10 (bovint, FISK och äggskal), kondroitin, metylsulfonylmetan (OptiMSM), gelatinkapsel (bovint).