Pyrvin-tabletterna tas som en engångsdos. Behandlingen upprepas efter 2 veckor. Antalet beror på kroppsvikten, en tablett per 10–15 kg kroppsvikt (se tabellen nedan). Det har inte visats att effekten av Pyrvin skulle vara bättre vid en dos som överskrider 6 tabletter.
Alla familjemedlemmar bör behandlas samtidigt.
| Vikt | Engångsdos |
| ca 10-15 kg | 1 tablett |
| ca 15-30 kg | 2 tabletter |
| ca 30-45 kg | 3 tabletter |
| ca 45-60 kg | 4 tabletter |
| ca 60-70 kg | 5 tabletter |
| över 70 kg | 6 tabletter |
Det rekommenderas att tabletterna sväljs hela med en tillräcklig mängd vätska (t.ex. ett glas vatten). Det rekommenderas att tabletterna inte delas, eftersom de då kan färga t.ex. kläderna. Det är dock möjligt att dela tabletten om doseringen så kräver (t.ex. för små barn).
Åtgärder för att undvika återsmitta - God hygien
- Eftersom maskäggen finns runt ändtarmsmynningen är det särskilt viktigt med omsorgsfull underlivshygien och handtvätt.
- Påminn barnen om att tvätta händerna. Händerna skall tvättas noga åtminstone efter toalettbesök och före måltider.
- Håll naglarna korta och rena.
- I samband med behandlingen skall underkläder, pyjamas, handdukar, örngott och lakan bytas. Lägg tvätten direkt i tvättmaskinen och undvik att skaka plaggen.
- Vädra övriga sängkläder omsorgsfullt.
- Underkläder skall bytas två gånger per dag i en veckas tid, eftersom maskäggen kan hålla sig vid liv i flera dagar, t.o.m. upp till en vecka efter behandlingen.
- Framför allt sovrummet bör städas ordentligt. Dammsug och torka av golven och andra ytor. Rengör även dörrhandtag och strömbrytare.
- Tvätta hela toaletten, även vattenkranarna och knoppen på toalettstolen.
- Rengör alla leksaker och lägg undan mjuka leksaker under en månads tid.
- Rengör skötbordet och kasta använda blöjor direkt i soporna.