Medcoat tablettöverdrag gör dina tabletter och kapslar lättare att svälja. Det är ett hjälpmedel för dig med sväljsvårigheter, eller för dig som av andra orsaker har svårt för eller tycker det är obehagligt att svälja tabletter.
Medcoat är en dragering, ett överdrag för tabletter och kapslar. En dragerad tablett blir hal i munnen och ökar salivbildningen, vilket gör tabletten lättare att svälja. Drageringen maskerar också tablettens smak med en smak av cola. När du har svalt tabletten löser drageringen snabbt upp sig. Medcoat innehåller endast livsmedelklassade ingredienser och har inga kända interaktioner med läkemedel.
Malititosirap (sötningsmedel), vegetabiliskt fett (kokos och palm*), citronsyra (surhetsreglerande medel), emulgeringsmedel (sackarosestrar av fettsyror), gelatin, färgämne (sockerkulör), aromer.
Innehåller malititosirap - överdriven konsumtion kan ha laxerande verkan. *RSPO-certifierad palmolja.