Till kassan
Loelle Moroccan Rhassoul Clay White Sensitive Skin 150 g
Deal!
Eko
Vegan

Loelle Moroccan Rhassoul Clay White Sensitive Skin 150 g

Produkten har utgått
Beskrivning
  • Marockansk vit rhassoullera för hud- och hårvård
  • Kan användas som både djuprengörande ansiktsmask och vårdande hårkur
  • Med ett naturligt innehåll av välgörande mineraler och spårämnen


Moroccan White Rhassoul Clay är en naturligt vårdande lera som kan användas som djuprengörande ansiktsmask eller ett rengörande, naturlig hårkur eller schampo. Rhassoullera är känd för sin förmåga att absorbera orenheter från hud och hår, samtidigt som den tillför välgörande mineraler såsom järn och magnesium. 

Den vita leran passar för känslig hy och verkar skonsamt rengörande, förbättrar hudens klarhet och elasticitet samt motverkar torrhet. Ger huden en lätt detox. Lermasken kan även lindra eksem och solsveda och lämnar huden med en sammetslen känsla.

Rhassoulleran kommer i form av ett pulver som du själv blandar, med rosenvatten eller vanligt vatten, till en önskad mängd lera. För ansiktsmask blandar du enkelt 2 matskedar lerpulver med 1-2 matskedar vatten. Om du vill använda rhassoulleran som en hårkur så behövs en större andel rosenvatten än lera. Tänk på att inte låta leran torka i håret under verkningstiden- spraya med rosenvatten eller vanligt vatten under tiden leran sitter i håret.

Passar känslig hy samt normalt- till fett hår. Parfymfri. Vegan.

Produktfakta
Varumärke
EAN
7350069280596
Förpackningsstorlek
150 g
Dosering & Användning

ermask:
Blanda ca 2 matskedar lera med 1-2 matsked rosenvatten eller vanligt vatten till önskad konsistens.
För normal till torr hud kan du med fördel blanda i några droppar ekologisk kallpressad olja, till exempel Loelles arganolja.
Applicera masken påansiktet och låt verka 20-30 minuter, skölj sedan av ordentligt.
 
Schampo:
Blanda cirka 2 matskedar av leran med rosenvatten eller vatten till en lös konsistens, du behöver en större andel vatten än lera (ca 2-3 matskedar). Massera in i håret och skölj ur direkt.
 
Scalp treatment/hårinpackning:
Blanda lera och vatten/rosenvatten påsamma sätt som schampot.
Massera in i hårbotten och låt leran verka i håret 3-5 minuter. Låt inte leran torka i håret under verkningstiden, spraya med rosenvatten eller vanligt vatten.

Innehåll
Moroccan white clay
Produktrekommendationer
Något för dig?
Kontakta oss