Jabadabado Lek och Lär Låda 18-24 månader
- Lek- och lärlåda med fyra leksaker för 18–24 månader
- Pussel, dragdjur, aktivitetstriangel och träpärlor med snöre
- Utvecklar motorik, problemlösning och hand-öga-koordination
Beskrivning
Denna lek- och lärlåda från Jabadabado innehåller fyra noggrant utvalda leksaker, utformade för att ge barnet en spännande resa genom lek och utveckling. Varje leksak har ett tydligt syfte: att hjälpa ett barn i åldern 18–24 månader att utveckla sina motoriska färdigheter och stimulera sina kognitiva förmågor.
Pussel
Ett dubbelsidigt pussel med olika teman på varje sida som ger en mångsidig lekupplevelse. På ena sidan finns ett färgpussel och på andra sidan ett kaninpussel. Färgpusslet inspirerar barnet att lösa det på sitt eget sätt med hjälp av fantasi och kreativitet, medan kaninpusslet ger en utmaning där barnet får utforska rätt mönster. Pusslet främjar på så sätt både fantasi och problemlösningsförmåga.
Dragdjur elefant
Detta fina dragdjur, designat som en gullig elefant, hjälper barnet att öva koordination och balans när det börjar gå. Leksaken passar även utmärkt för rollek.
3-i-1 aktivitetstriangel
Aktivitetstriangeln öppnar för många lekmöjligheter och främjar samtidigt viktiga färdigheter som formigenkänning, problemlösning, logiskt tänkande och hand-öga-koordination. Den är utrustad med kugghjul dekorerade med bedårande blommor, rörliga insekter i en kulbana samt en sorteringsfunktion med tre block i olika former.
Träpärlor med snöre
Träpärlor med tillhörande snöre är en utmärkt leksak för att utveckla finmotorik, fingerfärdighet och hand-öga-koordination. Den är särskilt designad för att uppmuntra barnet att identifiera former och färger. Pärlorna och snöret är utformade så att det är lätt för barnet att trä pärlorna, vilket främjar både kreativitet och konstnärliga färdigheter.