Green Heads - Alg In Treatment är en 100% naturlig hårvårdskur med alger som detoxar och stärker både hår och hårbotten samt lavendel som verkar lugnande för hårbotten. Kuren innehåller naturliga aminosyror vilka bidrar till att bygga upp håret och ge en känslan av ett fylligare hår. Den rengör hår och hårbotten från beläggningar samt metaller som kan missfärga håret. Alg In Treatment har en naturlig doft av salta hav och lavendel.
Produkten är professionellt utvecklad av frisörer med hänsyn till hälsa och miljö, certifierade av Peta och Grön Salong.
Blanda: Blanda 3,5 msk Alg In Treatment med 3-4 dl vatten (beroende på hur tjock kur du vill ha), koka på låg värme i 15 min till en gelé bildas. Sila bort resterna och låt den släta gelén svalna i kylen. Efter 30 minuter är kuren redo att användas. Använd hela kuren direkt.
Applicera: Tvätta håret och handdukstorka skonsamt. Fördela den svala alg-gelén i hela håret, ända ned i hårbotten. Linda en hårhandduk runt håret och låt hårkuren verka i 20 minuter, skölj noga och avsluta med balsam.