Dômes Pharma Ophtaprime Ögonrengöring 50 ml
- Ögonrengöring av EDTA, Tris och Polysorbat 80
- Till hund, katt, häst, kanin och övriga sällskapsdjur
- Avlägsnar orenheter och förbereder ögat innan ex. ögondroppar
Beskrivning
Ophtaprime® är en ögonrengöring som kombinerar EDTA, Tris och Polysorbat 80. Denna sammansättning gör produkten lämplig för att avlägsna orenheter och förbereda ögat innan applicering av andra ögondroppar. Formuleringen bidrar till att upprätthålla en gynnsam miljö för ögats naturliga flora.
- EDTA (edetatnatrium) – Kelater som kan bidra till att avlägsna metalljoner och minska biofilmavlagringar. Detta kan främja en miljö där ögats kommensala flora får bättre förutsättningar.
- Trisaminometan (Tris) – Buffert som stabiliserar pH och förstärker effekten av EDTA, vilket kan bidra till att upprätthålla balansen i ögats mikrobiom.
- Polysorbat 80 – Tensid som hjälper till att lösa upp föroreningar och kan begränsa bildandet av biofilm, vilket ger bättre förutsättningar för ögats normala flora.
Till hund, katt, häst, kanin och övriga sällskapsdjur.
Produktfakta
Dosering & Användning
Tvätta händerna innan användning. Undgå kontakt mellan flaskpip och ögat.
Applicera 5 minuter före andra ögondroppar;
- Rent öga: 1-2 droppar i ögat.
- Orenheter: applicera en liten mängd på ögat, torka forsiktigt med en lämplig kompress/bomullspad.
Maximal användningstid: 10 dagar.
Hållbarhet: 10 dagar efter öppnande.