Till kassan
Carex Dermacare Moisture Antibakteriell Handtvål Eco 250 ml

Carex Dermacare Moisture Antibakteriell Handtvål Eco 250 ml

Produkten har utgått
Beskrivning

Den perfekta handtvätten för hela familjen som vårdar och smörjer torra händer. Carex Dermacare Moisture Hand Wash är en effektiv men mild tvål som gör att händerna blir hygieniskt rena. Våra hudvänliga formler med ökad fuktgivande effekt och E-vitamin är speciellt utvecklade för att ta hand om dina händer och bidra till att de känns mjuka och lena. Dermacare förbättrar aktivt hudens naturliga pH-värde. Naturliga fuktgivare gör huden mjuk och len och milda rengörande medel tar bort smuts och bakterier.

Carex – effektivt antibakteriellt skydd som du kan lita på. På Carex har vi tagit hand om händer och hållit dem friska i över 25 år. Carex Dermacare-serien är expertmässigt framtagen för att vara snäll, mild och göra att huden känns mjuk, samtidigt som den effektivt tar bort smuts och gör att händerna känns fräscha och är hygieniskt rena. Carex Dermacare-sortimentet ger allsidigt skydd för friska händer. Vår Eco-flaska är 100 % återvinningsbar, och vi uppmuntrar kunder att återanvända sin pump och flaska och använda våra refillpaket med flytande tvål för att minska mängden plast som används.

Vi har slagit oss ihop med Terracycle för att återvinningen av våra pumpar och eco-påsar ska bli lite lättare. Inte alla handtvättar är lika ... Carex rengör, vårdar och ger skydd för hela familjen och miljön, så att ni kan fokusera på livet. That's why we CAREX

  • Återanvänd Carex-pumpen med denna förpackning
  • Vårdande handtvätt för torr hud  
  • Dermacare förbättrar din huds naturliga pH-värde för friska händer
  • Återfuktar för att skydda huden  
  • 100 % återvinningsbar flaska med 30 % återvunnen plast
Produktfakta
Varumärke
EAN
5900998004163
Förpackningsstorlek
250 ml
Dosering & Användning
Först Fukta händerna med vatten och använd tillräckligt med Carex flytande handtvätt. Det är ungefär två bra pumpar för att skapa tvålbubblor överallt. Kom ihåg Att gnugga alla hudytor, inklusive handleder, handflator, händer, fingrar och under fingernaglarna. Gnugga ihop händerna i minst 15 sekunder för att göra massor av tvålbubblor Skölj Se till att du sköljer händerna noggrant med vatten innan du torkar dem Till sist Ta en handduk för att torka och njut av den glittrande rena känslan. Undvik kontakt med ögonen.
Innehåll
Aqua, Sodium Laureth Sulfate , Cocamidopropyl Betaine , Sodium Chloride, Glycerin , Polyquaternium-7, Tocopheryl Acetate, Parfum, Lactic Acid, Sodium Benzoate, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Styrene/Acrylates Copolymer, C11-15 Pareth-7 , C11-15 Pareth-40 , Benzyl Salicylate, Hexyl Cinnamal, Limonene, Linalool
Produktrekommendationer
Något för dig?
Kontakta oss