Till kassan
Bulldog Sensitive Moisturiser 100 ml
Deal!
Vegan

Bulldog Sensitive Moisturiser 100 ml

Betyg 4,8 av 5 stjärnor 4,8 (6)
Finns i lager
94 kr
Tid. lägsta pris 125 kr

Tidigare lägsta pris

Tidigare lägsta pris avser det lägsta priset de senaste 30 dagarna innan denna prissänkning.
  • Kampanj slutar 2026-10-18
    Hämta ut dina recept här!
    Beskrivning
    Bulldog Sensitive Moisturiser är en parfymfri fuktighetskräm för män som har känslig hy. Med 96 % naturliga ingredienser och utvecklad för att återfukta och lugna känslig hud utan att göra den fet eller klibbig. Produkten innehåller bland annat dunört, en unik växt från de norra kanadensiska prärierna, som har utvecklat starka multifunktionella fytokemiska egenskaper för att överleva det hårda klimatet.

    På Bulldog tror vi på att tillverka kvalitetsprodukter som frigör den verkliga potentialen hos ingredienser med naturligt ursprung.
    • Parfymfri.
    • Vegansk.
    • Produktens förpackning består av minst 62 % återvunnen konsumentplast (PCR) och minst 27 % växtbaserad bioplast gjord av förnybart sockerrörsmaterial.

    Produktfakta
    Varumärke
    EAN
    5060144640222
    Förpackningsstorlek
    100 ml
    Jämförpris
    94 kr/100 Ml
    Dosering & Användning
    Används morgon och kväll efter rengöring med exempelvis Sensitive Face Wash. Krama ut en mängd fuktighetskräm motsvarande ungefär en femkrona på rena fingertoppar och massera in i ansiktet och på halsen.
    Innehåll
    Aqua (Water), Ethylhexyl palmitate, Caprylic/capric triglyceride, Glycerin, Sorbitan stearate, Sodium polyacrylate, Pentaerythrityl distearate, Phenoxyethanol, Sodium stearoyl glutamate, Benzoic acid, Carbomer, Dehydroacetic acid, Ethylhexylglycerin, Epilobium angustifolium (Willowherb) flower/leaf/stem extract, Citric acid, Sodium metabisulfite, Sodium hydroxide.
    Produktrecensioner
    Produktomdömen och recensioner är viktiga verktyg för Meds i syfte att informera och inspirera våra kunder. Endast verifierade köpare kan skriva en recension. Det kan du läsa mer om i Meds recensionspolicy.
    Betyg 4,8 av 5 stjärnor 4,8 Baserat på 6 recensioner
    5
    1
    0
    0
    0
    Klicka ovan för att filtrera
    Frida
    Betyg 5 av 5 stjärnor
    Alltid bra ansiktskräm för min sambo
    Karl Johan
    Betyg 5 av 5 stjärnor
    Bäst
    Em
    Betyg 4 av 5 stjärnor
    Bra produkt.
    Köps ofta tillsammans
    Produktrekommendationer
    Något för dig?
    Kontakta oss