Aptus Multicat Tabletter 120 st
Beskrivning
Vitaminer och mineraler till katten.
Multicat är ett vitamin- och mineraltillskott i tablettform som innehåller ca hälften av kattens dagliga behov av vitaminer och mineraler enligt NRC:s (National Research Council) riktlinjer. Multicat används för att trygga kattens dagliga behov av vitaminer och mineraler. Tabletterna har smak av lax som gör att de flesta katter tycker om den och äter den självmant.
Rekommendation
- Katter som äter ensidig kost t.ex. enbart kött eller fisk
- Under slutet av dräktighet samt under digivningsperioden
- Vid bristtillstånd
- Vid sjukdomstillstånd
- Växande kattungar från 3 veckors ålder.
Produktfakta
Dosering & Användning
- Långvarig användning till fullvuxen katt 1 tablett/2 kg/dag
- Till konvalescenter vid brist och sjukdomstillstånd 1 tablett/kg/dag
- Vid slutet av dräktighet och under digivningsperioden 1 tablett/kg/dag
- Till växande kattungar 1 tablett/kg/dag
Multicat tablett ges dagligen direkt i kattens mun eller kan krossas och blandas ner i maten. Om du har kattungar kan du blanda till hela kattkullen påen gång, beräkna dosen efter totalvikten påkullen.
Den rekommenderade dosen bör ej överskridas. Ta hänsyn till de näringsämnen som finns i den dagliga kosten när du kompletterar med Multicat. Kontakta en veterinär om du misstänker att din kattunge har näringsbrist eller tillväxtrubbning.